
Mala, lokalna preduzeća imaju neke prednosti kada je u pitanju optimizacija za Google i ostale pretraživače (SEO).
Za razliku od velikih korporacija ili sajtova za e-trgovinu, koje se moraju rangirati za najkonkurentnije ključne reči na nacionalnom ili globalnom nivou, mala preduzeća se mogu fokusirati na nalaženje kupaca u njihovom vlastitom dvorištu.
Kako bi dospeli na prvim pozicijama u rezultatima pretrage, potrebno je da usmere svoje marketinške napore prema potencijalnim kupcima u svojoj blizini.
Lokalni marketing uz Google My Business (ili u prevodu na srpski Google Moje Preduzeće) je najbolja marketinška taktika za mikro, mala i srednja preduzeća, taktika koja se isplati, posebno ako ne postoje resursi za ulaganje u sveobuhvatnu strategiju digitalnog marketinga.
Ukoliko ste vlasnik ili upravljate sa malim lokalnim predužećem, pročitajte ovaj vodič koji može da vam pomogne da kreirate sopstveni Google My Business profil.
Šta je Google My Business?
Definicija: Google My Business (skraćeno GMB) je poseban spisak (listing) u Google-ovom pretraživaču namenjen lokalnim preduzećima.
Preduzeća se prikazuju na Google mapi, a svaki spisak sadrži radno vreme, telefonske brojeve, adresu, URL sajta, mejl, fotografije i sve druge bitne informacije.
Kako radi Google My Business?
Ukoliko se bavite sudskim prevodom za engleski jezik, i nalazite se u Beogradu, kada neko izvrši pretragu sa ključnom frazom “sudski prevodilac za engleski jezik Beograd”, pojaviće se spisak i mapa sa označenim lokacijama firmi sa najvišim SEO ocenama za tu ključnu frazu.
Slika 1. Google Moje Preduzeće
Ovi rezultati su Google My Business stranice relevantnih lokalnih preduzeća koji vrše ovu uslugu.
Ovo može izgledati jednostavno, ali GMB je izuzetno moćan SEO alat.
Sa njim male firme koje su usmerene na lokalnom tržištu ne moraju da potroše pravo bogatstvo ili sate vremena kako bi se rangirale visoko za veoma konkurentne ključne reči i fraze.
Bitno je reći da ne samo što će se prikazati lokacija preduzeća na mapi, nego će se ono prikazati iznad glavnih rezultata organske pretrage.
Google My Business je novi način da predužeća ažuriraju i informišu lokalne kupce o svojim proizvodima i uslugama, o novinama, o promenama cena, novim proizvodima, personalnim promenama, novim dešavanjima, itd, itd.
Na GMB profil mogu da se postavljaju slike, video zapisi, promotivni tekstovi, i što je veoma važno sadašnji i potencijalni klijenti mogu da postavljaju i daju recenzije i ocene.
Kreiranje Google My Business profila
Prvi korak je prijava na Google nalog koji je povezan sa preduzećem (ukoliko preduzeće nema svoj nalog treba napraviti novi).
Sledeći korak je otvaranje Google My Business stranice gde se popunjavaju osnovni podaci - ime preduzeća, adresa, telefonskei brojevi, radno vreme i sve druge relevantne informacije. Ne treba žuriti tačnost svih informacija je veoma važna.
Slika 2. Google My Business stranica
Dodavanja fotografija
Nije dovoljno da GMB profil bude tačan - on mora da izgleda lepo.
Kvalitetne fotografije ne samo da su dobrodošle nego su ključne za uspeh i sticanje konkurentske prednosti.
Jedan od načina privlačenja klijenata i približavanje ciljnoj grupi je ohrabrivanje ljudi da i oni šalju svoje fotografije koje su vezane za rad i delatnost preduzeća.
Na GMB profilu postoje sledeće vrste slika:
Naslovna fotografija (Cover photo) – najvažnija fotografija koja opisuje preduzeće i koja kod klijenata ostavlja “prvi utisak”.
Fotografija profila (Profile photo) – Pojavljuje se kada se objavljuje post ili kada se odgovora na pitanja ili recenzije posetilaca. Nejačešće se postavlja logo firme.
Dodatne fotografije – Sugestija Google-a je da na prfilu bude oko 20-tak slika. Mogu se psotavlajti fotografije izgleda poslovnog prostora, enterijer, eksterijer, proizvoda, osoblja i sl. Cilj je da se potencijalnim klijentima pruži „virtuelno iskustvo“ o preduzeću i kvalitetu usluga.
Par saveta u vezi fotografija na GMB profilu:
- Fotografije treba da budu u JPG ili PNG formatu,
- njihova veličina treba da je 10 KB i 5 MB,
- preporučena rezolucija - visina 720 px, širina 720 px; minimalna rezolucija: visina 250 px, širina 250 px
- Slike treba da budu privlačne, intrigantne i informativne,
- Fotografije na GMB profilu treba povremeno menjati, velika je greška ostaviti godinama jedne te iste,
- Ukoliko vlasnik nije dobar sa fotoaparatom, najbolje je angažovati profesionalnog fotografa.
Slika 3. Fotografije na jednom GMB profilu
Postavljanje video zapisa
Ako slika vredi hiljadu reči, onda video zapis vredi nekoliko puta više.
Na GMB profilu može da se doda video u trajanju od 20 sekundi, veličina treba da bude ispod 100 MB.
Iako su video snimci samo opcija, imaju značaja zato što su odličan način da se firma razlikuje od ostalih lokalnih kompanija koje nude iste usluge.
Ali ukoliko je video zapis nekvalitetan, dosadan, estatski i tehnički ispod minimalnih standarda, onda je bolje da se ne postavlja.
Verifikacija Google My Business profila
Jednom kada je profil napravljen, potrebno je verifikovati ga.
Google nudi nekoliko različitih opcija za potvrđivanje, svako može da odabre onu koja mu najbolje odgovara. Verifikacija može da se izvrši putem:
- e-maila
- telefona
- pošte
- ili trenutne verifikacije (koja nije uvek dostupna)
Kada se zahtev za verifikaciju pošalje, dobija se kod koji treba da se ukuca u za to određeno polje. Proces verifikacije traje od nekoliko dana do dve nedelje.
Recenzije na nalogu Google Moje preduzeće
Recenzije i ocene koje se ostavljaju na profile pomažu kupcima da se odluče gde će da kupe proizvod ili uslugu koja im je potrebna.
Recenzije na Google My Business-u služe i drugoj svrsi – povećavanju SEO ranga. Zna se da su povratne informacije koje donose recenzije i ocene (ne)zadovoljnih kupaca veoma jak signal u algoritmu koji Google koristi kako bi rangirao sajtove.
Recenzije imaju cilj da donose stalan i neprekidan tok autentičnih, pozitivnih kritika. A taj se cilj može postići tako što će se klijenti ohrabriti da ostave svoje viđenje i ocene svoje (ne)zadovoljstvo ostvarenim uslugama.
Vlasnici nemaju kontrolu nad tim šta će njihovi klijenti reći i napisati, ali zato imaju mogućnost odgovora na kritike, i pozitivne i negativne. Treba se zahvaliti na pozitivnim, a negativne popraviti.
Slika 4 – Recenzije na GMB profilu
Praćenje Google My Business naloga
Možda se čini da kad se GMB nalog jednom postavi, može se zaboraviti na njega.
Nažalost, nije tako. Nalog mora redovno da se proverava i da se prati da li postoji neka neželjena ili pogrešna informacija. Potrebno je i redovno proveravati komentare i recenzije i odmah odgovorati na njih.
Ali postoji još jedna stvar - Google My Business dozvoljava vanjsko editovanje informacija (preko opcije suggest and edit).
Kako bi zaštitili vlasnike naloga, Google im šalje e-mail sa notifikacijom da je neko editovao neku informaciju na njihovom GMB profilu, ali to ne radi uvek savršeno i na vreme.
U većini slučajeva predložene izmene nisu zlonamerne, ali ipak treba što češće proveravati nalog kako bi se bilo u toku sa željama i potrebama klijenata.
Ako vlasnik primeti pokušaj varanja i plasiranja lažnih informacija, slučaj može prijaviti Google-u. koji će preduzeti potrebne korake radi njegove zaštite.
Unapređivanje marketinga preko Google My Business
Google My Business pruža velike mogućnosti za promociju i marketing malih preduzeća. Jednostavan je za postavljanje i što je bitno – besplatan je.
Zato ukoliko imate malo preduzeće, što pre napravite svoj GMB profil kako biste ga podigli na jedno novo više nivo. Rezultati zahtevaju vreme, ali su vredni truda.
Ako smatrate da vam je ovaj teks tbio korsitan ili \elite da podelite neko va[e iskustvo sa Google Moje Preduzeće, pošaljite nam vaš komentar.
Sitnik
Najveća mana Google Mog Preduzeća krije se iza njegove najveće prednosti - jegove otvorenosti (što bi se na engleskom reklo open source)! Naime, dozvoljeno je komentarisanje i editovanje od strane posetilaca, kupaca, ali i od strane nelojalne konkurencije. Dešavalo se da konkurencija promkeni radno vreme, radnja radi a piše da je zatvorena. Verovatno je to sitnica za Google da proverava i ovakve stvari. Stvari su se malo promenile na bolje, ali još uvek postoje greške i spori odgovori na zlonamerno dejstvovanje.
angelina
Hvala Tesha design na korisnim savetima koje ovde nesebicno delite. Imala sam prilike da uradim jedan Google my business nalog i stvarno se uverila koliko je dobra stvar za malo preduzece. Odlicna opcija sto postoji dugme za poziv, pa klijenti mogu direktno da uspostave kontakt sa vlasnikom preduzeca.
Crvenkapica
Veoma koristan članak. GMB se često zanemaruje, a ima dosta uticaja na reputaciju malog preduzeća. U današnje vreme, šta god da tražimo, svi čitamo recenzije, tako da to u većini slučajeva utiče na izbor, da li ćemo sa nekim sarađivati ili nećemo. Samim tim što na recenzije ne može da se utiče, u obavezi smo da uvek budemo ljubazni, predusretljivi i profesionalni. Ništa se ne postiže preko noći, ali malo po malo, može da izgradi dobru ili lošu reputaciju firme, tako da vredi razmisliti o tome.